Seviyeler

Başlangıç Seviyesi (Elementary) A1-A2

Temel konularla ilgili basit sorular sorup cevaplayabilirsiniz. Kendinizi, yaşadığınız yeri ve tanıdığınız insanları anlatabilirsiniz.

Eğitim ve mesleğiniz ile ilgili basit anlatımlar yapabilirsiniz. Aileden, hobilerden bahsedebilirsiniz.

Yavaş konuşulduğunda bildiğiniz konulardaki basit anlatımları anlayabilirsiniz. İlgi alanınıza giren veya alışılagelen konularla ilgili basit sözleri; aile, kişisel bilgi, alışveriş gibi çok kullanılan ifadeleri anlayabilirsiniz.

Kısa ve basit notlar, mesajlar ve tebrik kartı yazabilirsiniz. Otel ya da farklı bir kayıt formundaki bilgileri doldurabilirsiniz. Kısa ve öz mektuplar yazabilirsiniz.

Orta Seviye (Intermediate) B1-B2

İngilizcenin konuşulduğu bir ülkeye seyahatte tüm durumlarla ilgili konuşabilirsiniz. Günlük hayat ya da bildiğiniz konuları rahatça yapabilir, anadili İngilizce olan insanlarla temel konularda akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz.

Okul, iş ya da özel hayatınızda karşınıza çıkan durumlarla ilgili konuşmaların genel çerçevede anlayabilirsiniz. Yavaş ve net konuşulduğunda çeşitli yayın ve haberlerin ana konusunu anlayabilirsiniz. TV-radyo yayınlarını ve filmleri kısmen anlayabilirsiniz.

Bildiğiniz konularla ilgili daha uzun bağlantılı cümleler yazabilirsiniz. Düşünce ve deneyimlerinizi yazılar-mektup şeklinde yazabilirsiniz.

İleri Seviye (Advanced) C1-C2

Düşünmenize gerek kalmadan akıcı bir konuşma sürdürebilirsiniz. Karmaşık konuları dahi anlaşılır ve duruma uygun bir tarzla anlatabilirsiniz. Kendinizi en akıcı şekilde ve duruma en uygun olarak ifade edebilirsiniz. Deyim ve mecazi terimleri rahatça kullanabilirsiniz.

Tüm konuşmaları büyük ölçüde anlayabilirsiniz. TV program ve yayınlarını, filmleri çok zorlanmadan anlayabilirsiniz. İlgi alanınızda olmayan teknik makale ve yazıları bile anlayabilirsiniz. İngilizcedeki tüm karmaşık konuşmaları ayrıntılarıyla anlayabilirsiniz. Farklı aksanları da zamanla anlayabilirsiniz.

Makale, rapor gibi karmaşık konulu metinleri, doğru ifadeleri kullanarak yazabilirsiniz. En teknik konularda bile insanların önemli noktaları anlayabileceği metinler yazabilirsiniz.